Będąc właścicielem kota niewychodzącego ważnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest zakup odpowiedniej kuwety. Stanowić ona będzie dla mruczka toaletę, do której będzie udawał się kilka razy dziennie. Jednak przed jej zakupem warto przemyśleć nie tylko to, jaki model wybrać, ale także jej usytuowanie i kwestie związane z utrzymaniem higieny. Są to bowiem czynniki, które będą miały wpływ na to, czy kotek będzie chętnie z niej korzystał. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kuwety oraz podpowiemy, co warto zrobić, aby mruczek w pełni ją zaakceptował.
Jak sprawić, aby kot chętniej korzystał z kuwety?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kocich kuwet. Jednak sama jej obecność nie wystarczy, aby mruczek chętnie załatwiał w niej swoje potrzeby. Odpowiedź na pytanie, jaka kuweta dla kota jest najlepsza, nie będzie prostym zadaniem. Okazuje się bowiem, że musi być ona dopasowana do konkretnego kota. Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na wielkość kuwety. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ, gdy kot uzna, że jego toaleta jest dla niego za mała, może zacząć się załatwiać w pobliżu niej lub w zupełnie innym miejscu. Jeżeli właściciel kociaka nie planuje zmiany kuwety wraz z dorastaniem pupila, powinien od samego początku zdecydować się na taką, która będzie odpowiadać docelowym wymiarom zwierzęcia.
Oprócz wielkości ważne jest także położenie kociej toalety. Szczególnie na początku nauki i w przypadku kotów seniorów warto sprawić, aby korzystanie z niej wymagało jak najmniejszego wysiłku. Kuweta powinna stać zawsze w tym samym, znanym mruczkowi miejscu. Najlepiej, aby była położona na płaskim, stabilnym terenie i nie na podwyższeniu. W przypadku kociaków, które uczą się korzystania z kuwety zamkniętej, warto na samym początku usunąć drzwiczki, aby uczynić ją bardziej przystępną do użytku.
Czyszczenie kuwety — higiena to podstawa!
Regularne czyszczenie kuwety to niezwykle ważny aspekt. Wiele kotów nie załatwi się do takiej, która jest już zabrudzona. W zależności od tego, jak często mruczek korzysta z toalety, jej zawartość powinna być usuwana minimum 2 razy dziennie. Po oczyszczeniu kuwety przy pomocy łopatki kału oraz zbrylonego moczem żwirku należy uzupełnić porcją świeżego. Samo opróżnianie z odchodów oczywiście nie wystarczy. Właściciele jednego kota powinni raz w tygodniu myć kuwetę, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Towarzyszyć temu powinna całkowita wymiana żwiru na świeży. Dobrym posunięciem będzie także stosowanie preparatów odkażających. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne proszki, które neutralizują zapach z kuwety, jednak jeśli kot został wykastrowany, to intensywna, nieprzyjemna woń nie powinna się pojawić.
Koty to niezwykle higieniczne istoty. Dlatego szczególnie ważne jest zachowanie czystości w tak ważnym miejscu, jakim jest kocia kuweta. Zadbanie o ten obszar przełoży się na większy komfort fizyczny i psychiczny mruczka.