Szelki dla kota - na co zwrócić uwagę?
Szelki dla kota - na co zwrócić uwagę?

Wyprowadzanie kota na spacer było dawniej uważane za fanaberię. Obecnie jednak taki widok nie jest zbyt wielką sensacją. Mimo że wiele osób kwestionuje zasadność wyprowadzania kota na smyczy, to wiele mruczków przepada za taką formą aktywności. Podstawą jest jednak zapewnienie mu pełni bezpieczeństwa. Wychodzenie z kotem na świeże powietrze musi bowiem odbywać się pod ścisłym nadzorem opiekuna. Nie wystarczy tylko mieć na oku swojego pupila. Koty są niezwykle szybkie, a nowa sytuacja związana z wyjściem na świeże powietrze może być dla mruczka stresująca. Dlatego tak ważne jest to, aby kociak był trzymany na uwięzi. W dzisiejszym artykule omówimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie specjalnych szelek dla kota. 

Szelki czy obroża — do czego przypiąć smycz?

Dla osób niemających wcześniej styczności z wyprowadzeniem kota na smyczy najbardziej intuicyjnym wyborem będzie wykorzystanie obroży jako miejsca przyczepu smyczy. Nie jest to jednak dobry wybór. Koty mają inną budowę ciała niż psy i taki spacer z pewnością sprawi im duży dyskomfort, a może nawet doprowadzić do uszkodzenia kręgów szyjnych i krtani. Zdecydowanie lepiej jest podstawić na specjalne szelki. Ze względu na to, że równomiernie opinają delikatne kocie ciało, są one znacznie bezpieczniejsze nawet przy gwałtownych ruchach zwierzaka.

 

Jakie szelki będą najlepsze dla kota?

Wielu kocich właścicieli decydując się na zakup szelek, przykłada zbyt dużą wagę do ich walorów estetycznych, a zbyt małą do wygody pupila. Dla kota wygląd szelek nie będzie miał żadnego znaczenia, a kwestia komfortu może zadecydować o tym, czy spacery będą w ogóle możliwe. Na początek należy dokładnie zmierzyć zwierzę, a szczególnie obwód jego szyi, klatki piersiowej, brzucha, długość nóg i od karku do ogona. Odpowiedni model należy wybrać na podstawie wymiarów, a nie dostępnych rozmiarów typu S, M, L czy XL. Większość szelek ma dodatkową możliwość regulacji. Zakładając je kotu, należy je wyregulować w taki sposób, aby nie uciskały ciała, ani nie były za luźne. Odpowiednio dopasowane szelki powinny pozwalać na włożenie dwóch palców pomiędzy materiałowy pasek a ciało kota. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Wskazane jest, aby były miękkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Obecność ostrych zakończeń, przeszyć od wewnętrznej strony i niekomfortowych dużych zapięć jest niewskazana. 

 

Zastosowanie się do powyższych rad zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo kotu, ale także spokój właścicielowi. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy kociak będzie fanem spacerów, nawet mimo wygodnych szelek. Koty, podobnie jak psy mają różne charaktery i preferencje dotyczące spędzania czasu. Dlatego nie warto zmuszać mruczka do zmiany preferowanego stylu życia.

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl