Szczeniak sam w domu i pogryzione przedmioty. Mamy na to sposób!
Szczeniak sam w domu i pogryzione przedmioty. Mamy na to sposób!

Mała kudłata kulka potrafi sprawić wiele radości, ale i też wyprowadzić z równowagi. Szczególnie w momencie, gdy po powrocie do domu znaleźć można pogryzione przedmioty i ogólny bałagan. Najczęściej zniszczone są buty, poduszki, a nawet drzwi czy ściany. Co w takiej sytuacji zrobić i dlaczego szczeniak niszczy, gdy zostaje sam w domu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

 

Jestem znudzony i smutny…

Jednym z pierwszych powodów, dla którego szczeniak niszczy przedmioty, gdy zostaje sam w domu, jest znudzenie lub stres wywołany przez samotność. Warto zaznaczyć, że wiek szczenięcy waha się pomiędzy 12 a 18 miesiącem. W tym czasie należy przyzwyczaić psa do wielu sytuacji. Przed wyjściem do pracy, nie powinno się żegnać z psem, przytulać czy bawić. Zostawiając go w ferworze zabawy lub odbierając mu nagle bliskość i czułość, prowadzi to do wyładowania swoich emocji w inny sposób. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w różne zabawki — np. interaktywne czy wytrzymałe piłki dla psa — lub poświęcić więcej czasu na poranny spacer. Natomiast w przypadku szczeniąt 2- albo 3-miesięcznych dłuższe wędrówki nie są wskazane, dlatego różnego rodzaju szarpaki czy sznury będą odpowiednim rozwiązaniem.

Ząbkowanie

U szczeniąt często głównym powodem gryzienia przedmiotów są wychodzące zęby. Od 16 tygodnia zaczyna się wypadanie zębów mlecznych. Taki proces trwa około trzech miesięcy. W tym czasie szczeniak gryzie wszystko, co napotka na swojej drodze, aby zmniejszyć poziom swędzenia dziąseł. W takiej sytuacji, zanim pies zostanie sam w domu, warto wykorzystać zabawkę typu KONG, która dodatkowo będzie wypełniona przysmakami. Najlepiej sprawdzają się zmrożone pasty lub paszteciki. Chłód łagodzi ból i swędzenie dziąseł.

Mam dużo energii!

Niektóre rasy psów są bardziej energiczne i potrzebują więcej ruchu np. husky, border collie, wyżły czy owczarki niemieckie. Dłuższe spacery wskazane są po ukończeniu 6 miesiąca życia, natomiast jeśli wystąpi potrzeba wspólnego biegania z psem — warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jogging z czworonogiem najczęściej możliwy jest dopiero po roku. Inni wybierają też trening rowerowy z psem, wtedy niezbędna jest specjalna smycz do roweru. Jeśli szczeniak ma mniej niż 6 miesięcy, warto poświęcić mu więcej czasu na wspólną zabawę lub zapewnić wysiłek umysłowy. Pomimo zwiększonej aktywności czworonóg wciąż niszczy przedmioty i jest nadpobudliwy, wtedy należy skonsultować się z behawiorystą. Część z nich zaleca klatkę dla psa i stopniowe przyzwyczajanie go do przebywania w niej. Służy to wyciszeniu czworonoga.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl