ADOPCJE ZWIERZĄT DOMOWYCH: Jak przygotować się do adopcji zwierzaka?
ADOPCJE ZWIERZĄT DOMOWYCH: Jak przygotować się do adopcji zwierzaka?

Zwierzęta domowe towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, są dla niektórych pełnoprawnym członkiem rodziny, a dla wielu osób pies, kot lub chomik to najlepszy przyjaciel. Nie tylko dla dzieci zwierzaki są czymś pożądanym i nie tylko one chcą wejść w posiadanie małego i puszystego pupila. Jeśli chcemy stać się właścicielami zwierzęcia domowego możemy takiego czworonoga adoptować, np. ze schroniska lub kupić, np. z hodowli.

Decyzja o posiadaniu zwierzaka w domu - co nami kieruje?

W tym wpisie skupimy się na adopcji zwierząt, ponieważ taką formę posiadania zwierzaka rekomendujemy. Przed decyzją o posiadaniu i adopcji psa, kota lub gryzonia musimy poznać kilka ważnych aspektów, które z adoptowaniem zwierząt się wiążą.

Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy na pewno chcemy mieć zwierzaka, z jakiego powodu myślimy o adopcji. Czy oby na pewno mamy warunki, aby nowy towarzysz mógł godnie spędzać z nami funkcjonować i egzystować. Czy wreszcie mamy odpowiednio dużo czasu, żeby nie okazało się, że większość dnia zwierzak spędza sam w naszym domu. Musimy być także pewni na 100% czy to oby nie jest „zachcianka” z naszej strony, bo dziecko chce mieć pieska, bo modne jest posiadać kota czy dlatego, że „wszyscy mają jakieś zwierzęta”. Musimy mieć na uwadze, że adopcja zwierzaka to jest duża odpowiedzialność i długoletnia przygoda.

Gdzie znajdę zwierzaka do kochania?

Jeśli już przeanalizowaliśmy wszystkie „za i przeciw” i jesteśmy pewni, że chcemy wziąć pod opiekę do naszego domu nowego psiaka lub kota, to warto znać kilka kwestii technicznych, z czym taka adopcja się wiąże. Do wyboru mamy schronisko lub fundację. Większość adopcji odbywa się przez schroniska. Najpierw trzeba znaleźć schronisko w danym mieście, a jeśli jest kilka, to wybrać to, do którego się udamy. Wcześniej warto zadzwonić i się umówić. Pracownicy schronisk podczas rozmowy zadadzą nam kilka pytań, aby wstępnie ustalić jakie zwierzę nas interesuje, jaka rasa, itp. Po wstępnym wywiadzie udajemy się do schroniska, aby zobaczyć wstępnie pasujące nam zwierzaki. Ważne jest też, aby na miejscu zapytać o to, jaką „historię” ma dany kot lub pies, dla upewnienia się o słuszności wyboru. Jako przyszli właściciele czworonoga będziemy musieli również spełniać kilka warunków. Każde schronisko czy fundacja ma swoje kryteria. Większość podpisuje z nami umowę. Nikt nie wyda nam zwierzęcia ze schroniska bez ustalenia spraw kluczowych, chociażby jakie mamy motywy do adopcji, warunki mieszkaniowe i bytowe, itp.

Warto także pamiętać, że adopcja zwierząt wiąże się z pewnymi kosztami. Począwszy od opłat w schroniskach (często symbolicznych, zaczynających się od kilku złotych), przez koszty całej wyprawki dla nowego członka rodziny, po comiesięczne utrzymanie psa lub kota.

Adopcja psa lub kota to wyjątkowy moment w naszym życiu, a także akt naszej empatii i sympatii do zwierząt. Musimy jednak mieć świadomość, że pomoc zwierzęciu „po przejściach” często wiąże się z koniecznością większego zaangażowania niż kupienie psa z hodowli. Mimo tego, że jest kilka warunków do spełnienia, a adopcja zwierząt ze schroniska trwa, to niewspółmiernie warto taką decyzję podjąć. Nikt nie będzie bardziej wdzięczny za nowy, przyjazny i kochający dom, niż kot z przeszłością i pies po przejściach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl