Jak karmić kota? Podstawowe zasady żywienia
Jak karmić kota? Podstawowe zasady żywienia

O dobrym samopoczuciu i zdrowiu kota decyduje w dużej mierze jego codzienna dieta. Wiele mitów krąży wokół tego, co powinno się w niej znajdować i jak często należy karmić swojego pupila. Warto znać podstawowe zasady żywienia kociaka, by mieć pewność, że dostarczamy jego organizmowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Wielu posiadaczy kota nie wie, czym się sugerować przy wyborze karmy i jak powinien wyglądać dobrze skomponowany jadłospis, dlatego podpowiadamy, jak zadowolić kota i dać mu długie życie.

Co powinno znajdować się w diecie kota?

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, karmiąc swoje zwierzęta domowym jedzeniem, którym posiłkują się ludzie. Trzeba pamiętać o tym, że kot znacząco różni się od człowieka, a co za tym idzie - także jego układ pokarmowy. Dlatego resztki posiłków są czymś zakazanym, jeśli chcemy podarować pupilowi zdrowie i dobre samopoczucie. Ponadto z kociego jadłospisu powinno się wyłączyć produkty wzbogacone o zboża, ponieważ koty ich nie przyswajają i mogą wywołać choroby. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że mleko krowie jest bardzo szkodliwe dla kotów.

Należy za to zadbać o to, aby w jadłospisie pojawiało mięso. Kot jest zdecydowany mięsożercą, dlatego ten element stanowi podstawę diety. Białko zwierzęce znaleźć można w mięsie wołowym, drobiowym, jagnięcym czy rybim. Posiada ono niezbędne kotom aminokwasy. Co ważne - jest łatwo przyswajalne. Warto karmić kota mięsem surowym, ponieważ nie traci ono w wyniku obróbki termicznej cennych substancji. Wyjątkiem są wieprzowina oraz ryby. Nie wszyscy posiadacze kotów wiedzą, że w ich codziennym jadłospisie powinna znajdować się także tauryna, czyli aminokwas, jaki odgrywa kluczową rolę w procesach metabolicznych. Warto jej szukać w gotowych karmach. 

Karma sucha czy mokra - jaką wybrać?

W związku z tym, że kot jest z natury ssakiem mięsożernym, w jego codziennym jadłospisie musi znajdować się właśnie białko zwierzęce. To zaś można znaleźć w gotowych mieszankach mokrego pokarmu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takiej karmy jako podstawy w diecie. Posiłki muszą być podawane w małych porcjach. Ogromną zaletą takiej karmy jest jej wilgotność. Przypomina ona tę, którą posiada pokarm zdobywany przez kota w środowisku naturalnym podczas polowania. Dodatkowo warto zadbać o pełnowartościowy suchy pokarm, który zawsze będzie w miseczce kota tak, by ten mógł zaspokoić głód o optymalnej dla siebie porze.

Jak często należy karmić kota?

Ważną kwestią na temat kociej diety jest nie tylko to, czym należy karmić pupila, ale także jak często trzeba to robić. Przede wszystkim warto wiedzieć, że koty nie mają naturalnej tendencji do tego, by jeść na zapas i tym samym przejadać się. Zgodnie ze swoją naturą przyjmują raczej małą ilość pokarmu za to dość często. Mówi się, że w ciągu doby są one w stanie jeść nawet kilkanaście razy. W związku z tym warto zadbać o to, by kot miał dostęp do suchego pokarmu w nocy oraz wtedy, gdy nie ma nikogo w domu. Dzięki temu będzie mógł zaspokajać głód zgodnie ze swoimi potrzebami. Ponadto w jadłospisie mogą znaleźć się dwa posiłki - np. jeden rano, drugi wieczorem - złożone z mokrej karmy. Pamiętaj też, by kociak miał swobodny dostęp do wody pitnej. Jest to szczególnie ważne w kontekście spożywania karmy suchej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl