Jak karmić psa, aby był zdrowy i miał zawsze energię?
Jak karmić psa, aby był zdrowy i miał zawsze energię?

Od zawsze mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i wnosi do domu wiele radości, zarażając domowników dobrą energią. O takiego przyjaciela należy się odpowiednio zatroszczyć, aby zagwarantować mu zdrowie i siły na długie lata. Podstawą dobrego samopoczucia naszego pupila jest zbilansowana dieta, która bogata jets we wszelkie składniki odżywcze, które mają wpływ na kondycję czworonoga. Warto wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio karmić dorosłego psa, by uniknąć niechcianych problemów i chorób.

Na co zwracać uwagę, wybierając karmę dla psa?

Dieta psów powinna być zbilansowana tak, aby dostarczała pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Muszą być one podawane w odpowiednich proporcjach oraz ilościach - dopiero wtedy dzienny jadłospis będzie kompletny. Dlatego warto wiedzieć, co powinno znaleźć się karmie naszego czworonoga, by żył on długi i zdrowo. Jeśli chodzi o psy, to głównymi subtancjami, które składają się na pożywną dietę, są białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz mikroelementy. To właśnie one są w stanie zagwarantować pupilowi prawidłową pracę organizmu. Ich niedobór bądź nadmiar może mieć negatywny wpływ na kości, mięśnie, organy, a co za tym idzie - wywoływać choroby. Toteż tak ważne jest, by znać umiar i wiedzieć, jakie proporcje zachować dla zdrowia psiaka.

  • Białka - zawarte w białkach aminokwasy są koniecznym elementem do odpowiedniej pracy całego organizmu psa. Nie da się ukryć, że to one są najważniejszym źródłem energii na cały dzień. Dlatego w codziennym jadłospisie psa powinno znajdować się minimum 70% mięsa - może być to wieprzowina, wołowina, drób czy jagnięcina, a także różnego rodzaju podroby. Warto zadbać także o odpowiednią ilość protein w diecie, które można znaleźć głównie w rybach. 
  • Tłuszcze - w diecie psów powinny znaleźć się zarówno tłuszcze zwierzęce, jak i roślinne.
  • Węglowodany - można je znaleźć w zbożach czy ziemniakach;
  • Witaminy oraz mikroelementy - znajdują się w warzywach, owocach, ziołach. 25% diety psów to właśnie warzywa i owoce - seler, marchew, cukinia, gruszka, jabłko.

Jaką karmę dla psa wybrać - suchą czy mokrą?

W sklepach możemy znaleźć dwa rodzaje karmy dla psów. Suchą - która przybiera postać drobnych chrupek - oraz mokrą - pakowaną w saszetki czy puszki. Wybór karmy zależy od indywidualnych preferencji zwierzaka. Zdarzać się może, że niektóre psy nie są w stanie zjeść suchego pokarmu, a inne kręcą nosem i odmawiają zjedzenia posiłku mokrego pochodzącego z puszki. Jeśli Twój pupil jest nieco kapryśny w kwestii wyboru karmy, możesz spróbować mieszać oba rodzaje ze sobą w ramach jednego posiłku. 

Warto wiedzieć, że jeśli psiak preferuje suchą karmę, to wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę. Zadbaj o dostęp do niej, aby pupil mógł zawsze ugasić pragnienie. Jeśli Twój pies jest już starszy, a jego zęby nie są tak mocne, daj mu nieco ulgi, podając karmę mokrą, która jest miękka i nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Odpowiednie porcje żywieniowe psa - o czym pamiętać?

Nie ma jednej reguły na to, ile pożywienia powinien spożywać nasz pies w ciągu doby. Tak naprawdę jest to kwestia zróżnicowana, która zależy od różnorodnych czynników. Karmiąc pupila, musimy brać pod uwagę jego wiek, wagę, rozmiar oraz dzienną aktywność fizyczną. Najprościej mówiąc, małe psy powinny dostawać mniejsze porcje niż te duże. To samo w przypadku tych mało aktywnych, które są raczej kanapowcami. Najlepiej, jeśli dostaną one pokarm dwa razy dziennie. Duże rasy warto karmić kilka razy dziennie, podając małe porcje. Warto zadbać także o to, by posiłki były podawane o stałych porach. Psy szybko przyzwyczajają się do stałych pór żywienia, a tym samym do czasu na odpoczynek po posiłku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl