Do niedawna widok psa w szelkach budził zaskoczenie. Obecnie ten praktyczny gadżet jest bardziej popularny. Zastanawiasz się, jakie szelki dla psa będą odpowiednie? Poniżej przybliżymy ci ich najpopularniejsze rodzaje.
W gąszczu pasków i zapięć
Ci, którzy już zdążyli się przekonać do szelek, zgodnie twierdzą, że są bezpieczniejsze od tradycyjnej obroży. Jednak ktoś nieobeznany w temacie może się przestraszyć skomplikowanych nazw i dziwnej konstrukcji. Na pierwszy rzut oka laik nie wie nawet, gdzie jest przód a gdzie tył. Jakie szelki dla psa są lepsze od wspomnianej obroży? Praktycznie wszystkie. W razie gwałtownego szarpnięcia smyczą, nasz pupil nie odczuwa bólów okolicach szyi. Spacer w szelkach to przede wszystkim komfort i wygoda twojego pupila. Wystarczy wybrać odpowiedni krój i rozmiar, aby móc cieszyć się z aktywności na świeżym powietrzu.
Jakie szelki dla psa małego i dużego?
W temacie szelek doskonałym źródłem informacji są weterynarz i hodowca rasy. Można się od nich dowiedzieć, że np. yorki są wprost stworzone do mniejszych, ale stabilnych szelek. Mają delikatną budowę szyi, więc obroża może u nich powodować spory dyskomfort. Podobne zalecenia dotyczą innych, małych ras. Jeśli twój pies uwielbia aktywność, również pomyśl o szelkach, najlepiej sportowych, typu sled. Łatwiej mu będzie biec przy tobie lub twoim rowerze bez obawy przed otarciem podczas ruchu. To także dobry wybór dla psa, który wykazuje tendencję do ciągnięcia i szarpania smyczy. Jeśli zachowuje się żywiołowo, może nawet nieświadomie podduszać się podczas gwałtownych zwrotów. Zapobiegną temu szelki typu guard.
Sprawdź specyfikację szelek
W tej kategorii znajdziesz wiele gadżetów, które łatwo dopasujesz do potrzeb i temperamentu psa. Poza wspomnianymi szelkami sportowymi godne uwagi są modele spacerowe. Idealnie sprawdzają się do codziennego użytkowania, ale bez treningu psa. Pupilowi, który często jeździ samochodem, przydają się specjalne szelki chroniące przed przemieszczaniem się w aucie podczas jazdy. Mocuje się je do pasa samochodowego. Jeszcze inne, bardziej rozbudowane szelki poleca się dla psów tropiących i psiaków przewodników. Szelki powinny dobrze przylegać do ciała. Jakie modele łatwiej założyć? Szukaj takich, które składają się z dwóch części: podbrzusznika oraz napierśnika.
Czy szelki są polecane także szczeniakom? Oczywiście. Ich przednia część, przylegająca do klatki piersiowej, jest miękka i bardziej zabudowana.