Jak szkolić psa i kiedy najlepiej zacząć naukę?
Jak szkolić psa i kiedy najlepiej zacząć naukę?

Uważasz, że twój pies powinien się nauczyć kilku sztuczek? A może obawiasz się, że ulubiony pupil lada moment przejmie władzę w domu? To dobry moment na to, aby zastanowić się, jak szkolić psa. Kiedy maluch może pobierać pierwsze nauki?

 

Im wcześniej, tym lepiej

Istnieje kilka mitów, dotyczących szkolenia psów. Zgodnie z jednym z nich treningi powinno się zacząć dopiero po ukończeniu sześciu miesięcy przez szczeniaka. Jak szkolić psa, aby nie sprawiał kłopotów, mając 2,3 miesiące? Okazuje się, że naukę można rozpocząć znacznie wcześniej. Już 7 tygodniowy maluch jest w stanie uczyć się tak samo skutecznie jak osobnik dorosły. Badania pokazują, że wcześniej szkolone szczeniaki rzadziej wykazują problemy behawioralne niż psy szkolone w późniejszym czasie. Mały piesek, poddany treningom nie ma też czasu utrwalić sobie niepożądanych zachowań. 

 

Zasada kija czy marchewki?

Jak szkolić psa, aby odnieść sukces? Poleca się przede wszystkim pozytywne wzmocnienie czworonoga. Stosowanie technik, wywołujących strach, jak krzyk czy uderzenie, może przynieść niepożądane skutki. Nagradzany pies jest bardziej skłonny do współpracy. Jeśli popełnia błędy lub celowo idzie na skróty, można je ignorować. W takiej sytuacji pies szybko zniechęci się do niewłaściwych zachowań. Stosując system nagród, warto ustalić, co najbardziej ucieszy naszego pupila. Może to być smaczek, ulubiona zabawka lub przytulanie. Gdzie szkolić psa? Najlepiej w miejscu, gdzie nie ma zbyt wielu rozpraszaczy. Dopiero po jakimś czasie można wybrać trudniejszy teren.

 kiedy-rozpoczac-szkolenie-psa.jpg

Proste i przyjemne zadania

Chcesz wiedzieć, jak szkolić psa? Naucz go w pierwszej kolejności prostych zadań, jak reagowanie na imię, skupianie uwagi czy też przywołanie. Twój pupil nie będzie miał z nimi problemów, a ich wykonanie zmotywuje go do dalszych działań. Nieco trudniejsze jest podawanie łapy oraz aportowanie. Masz większe oczekiwania wobec swojego czworonoga? Rozejrzyj się za szkoleniami i nauką podstawowego posłuszeństwa. Szczeniak nauczy się przebywać z innymi psami, będzie też reagował na komendy właściciela pomimo rozpraszaczy. Łatwiej też socjalizuje się z dzieckiem, które jest w rodzinie. Starszy psiak chętnie przyswaja sztuczki, które dobrze wpływają na jego kondycję psychiczną. 

Trenowanie psa wzmacnia więź pomiędzy czworonogiem i człowiekiem. Można je zaczynać w dowolnym momencie, także z psem dorosłym. W ten sposób starszy pupil łatwiej odnajduje się w psio-ludzkiej relacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl