Jak się liczy wiek psa? Poznaj wyliczenia ekspertów!
Jak się liczy wiek psa? Poznaj wyliczenia ekspertów!

Psy są dla wielu osób członkami rodziny. Często ludzie dopatrują się w tych czworonogach cech tożsamych z ludźmi. Jedną z najciekawszych informacji, jakie wyszukiwane są w sieci jest wiek pupila. Wokół tego parametru pojawiło się sporo mitów, dlatego dzisiaj podpowiemy, jak się liczy wiek psa.

 wiek psa

Wielkość i rasa psa ma bardzo duże znaczenie w obliczeniach

Jeśli interesujesz się psami, zapewne z doświadczenia i obserwacji wiesz, że różne rasy czworonogów mają odmienną od siebie długość życia. Z reguły jest tak, iż małe psy potrafią dożyć do piętnastu, a nawet dwudziestu lat. Z kolei większe rasy żyją maksymalnie dziesięć lub dwanaście lat. Skąd takie rozbieżności? Przede wszystkim mniejsze psiaki dojrzewają szybciej, ale starzeją się wolniej od dużych psów. Przykładowo dog niemiecki w wieku dziewięciu lat jest już starszym psem, który może mieć problemy zdrowotne. Natomiast terrier w tym samym wieku jest nadal w sprawny i pełny życia. Istnieje ogólny schemat, który podpowiada, jak się liczy wiek psa. Pomaga on z dość dużą dokładnością oszacować realny poziom dojrzałości zwierzaka.

 

Rok dla psa to piętnaście lat człowieka

W sieci można spotkać się z popularnym mitem, że jeden rok życia psa, to siedem lat człowieka. Takie wyliczenia pochodzą zapewne z prostego założenia, że średnio psy żyją około 1/7 tego, co ludzie. Jednak takie przeświadczenie jest nieprawdziwe. Bardziej naukowe badania pokazują dość jednoznacznie, jak szybko ze statystycznego punktu widzenia rozwijają i starzeją się psy. 

  • 6 miesięcy to 10 lat ludzkich
  • 12 miesięcy to 15 lat ludzkich
  • 18 miesięcy to 20 lat ludzkich
  • 24 miesiące to 22 lata ludzkie

Po przekroczeniu dwóch lat psu należy dodać około czterech lat do jego wieku. W związku z tym trzyletni pies ma 26 lat w porównaniu do ludzi. Musisz jednak pamiętać, że są to wartości mocno orientacyjne i w przypadku każdej rasy może wyglądać to nieco inaczej.

  

Jak się liczy wiek psa? To wie każdy weterynarz!

Jeśli zastanawiasz się nad adopcją psa ze schroniska i chcesz wiedzieć, ile lat ma Twój wybrany czworonożny przyjaciel, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Każdy tego rodzaju specjalista wie, jak się liczy wiek psa z bardzo dużą dokładnością. W takiej sytuacji pomocna jest ocena uzębienia, sprawność wzroku, kolor sierści, wrażliwość słuchu i wiele innych czynników. Jednocześnie po takiej rozmowie dowiesz się, w jakiej kondycji jest pies. To zdecydowanie ważniejsza rzecz od jego wieku, ponieważ nawet bardzo młode psy mogą być mocno zaniedbane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl