Jak oduczyć psa szczekania? Poznaj sprawdzone i bezpieczne metody
Jak oduczyć psa szczekania? Poznaj sprawdzone i bezpieczne metody

Psy szczekają z różnych powodów. Wydawanie dźwięków przez czworonoga jest formą komunikacji ze światem, Innymi psami oraz ludźmi i o tym należy pamiętać. Jednak są sytuację, gdzie warto oduczyć psa szczekania, ponieważ jego zachowanie jest wyrazem nadwrażliwości i zupełnie niczemu nie służy. W dzisiejszym materiale podpowiadamy, jakie sprawdzone i bezpieczne metody zastosować, żeby pies był opanowany.

 

Dlaczego psy szczekają?

Pies za pomocą szczekania i mowy ciała komunikuje się ze światem. Jeśli dobrze wsłuchasz się w ton poszczególnego szczeknięcia, odczujesz, że brzmią one nieco inaczej. Bardziej radosne, oznaczają pozytywne emocje, głównie radość na czyjś widok, czy z powodu zabawy. Krótkie i niższe tony mają znaczenie ostrzegawcze, natomiast dość głośne i powtarzające się z dużą częstotliwością szczeknięcia mogą być symptomem zagrożenia, a wręcz paniki. Musisz zdawać sobie sprawę, że psy są inteligentne i bardzo szybko dostrzegają związek pomiędzy szczekaniem, a Twoją większą uwagą na to, co pies robi. Dlatego jeśli psu zależy na Twoim zainteresowaniu, zaczyna szczekać. W związku z tym musisz nauczyć go odróżniać dobre i potrzebne szczekanie od takiego, które nie jest zawsze konieczne.

 

Jak oduczyć psa szczekania? Naucz go komendy daj głos

Pies musi zacząć rozumieć, kiedy może szczekać. Dlatego trzeba pokazać mu sytuacje, w których wydawanie dźwięków jest potrzebne oraz momenty, gdy wymagasz ciszy. Najłatwiej nauczyć psa rozwagi i opanowania przez wypracowanie reakcji na komendę “daj głos”. W jaki sposób zrobić to najłatwiej? Zapewne jest w domu sytuacja, w której Twój pies zaczyna szczekać. Spróbuj ją odtworzyć, jeśli Twój domownik rozpocznie szczekanie, powiedz słowo głos. Powtórzenie kilka razy tej czynności sprawi, że pies zrozumie, że słowo głos oznacza pozwolenie na szczekanie. Wtedy, gdy powiesz, daj głos, powinien zacząć radośnie szczekać. Bardzo ważne jest, żeby każdy sukces nagradzać, chwaląc psa i dając mu ulubiony smakołyk. Dzięki temu psiak zachowa motywację do nauki. Następnym krokiem jest nauczenie psa komendy cicho.

 

Co zrobić, gdy pies szczeka sam w mieszkaniu? Odgrywaj z nim scenki 

Pies podobnie, jak małe dzieci musi nauczyć się przebywania w samotności. Gdy masz już opanowane ze swoim członkiem rodziny komendy “daj głos” i “cicho”, sukces jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba nauczyć psa, że gdy wychodzisz, ma być cicho, przynajmniej do Twojego powrotu, ponieważ radość na powitanie jest wskazana. Dlatego symuluj wychodzenie z domu i poproś psa o ciszę. Wyjdź za drzwi, zamknij je, a następnie po chwili wejdź z powrotem. Pochwal psa za dobre zachowanie. Powtarzaj tę czynność, wychodząc za każdym razem na dłużej.Pies powinien szybko zrozumieć, że w tym czasie, gdy nie ma Cię w domu, wypada zachować opanowanie i nie wpadać w panikę, ponieważ wrócisz i spotka go nagroda.

szczekajacy-pies.JPG.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl