Jak oduczyć psa sikania w domu? 4 sprawdzone porady
Jak oduczyć psa sikania w domu? 4 sprawdzone porady

Mokry dywan, podłoga lub o zgrozo kanapa? Twój pupil załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, gdzie popadnie, a ty masz dosyć sprzątania? Jak oduczyć psa sikania w domu? Oto 4 sprawdzone porady, które pomogą ci skutecznie wdrożyć zasady treningu czystości.

 

1. Uważnie obserwuj swojego pupila

Jak oduczyć psa sikania w domu? Najlepsze, co możesz zrobić to obserwacja. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i dorosłych osobników. Twój pupil przed wypróżnieniem będzie zachowywał się w dość charakterystyczny sposób: węszył, kręcił się w kółko lub nagle straci zainteresowanie wykonywaną czynnością. Naucz się odczytywać te sygnały.

Dodatkowo psy najczęściej załatwiają się po spaniu, zjedzonym posiłku lub jakiejś przyjemnej aktywności. Podczas treningu czystości ważne jest to, żeby przebywać z psiakiem jak najdłużej w domu. Tylko w ten sposób nauczysz się rozpoznawać sygnały wysyłane przez zwierzę oraz zauważysz regularność w domowym rytmie wypróżniania.

 

2. Wypróbuj matę do nauki czystości

Do tego, jak oduczyć psa sikania w domu, przyda się specjalna mata. Nie zawsze zdążysz wyprowadzić pupila na zewnątrz. Mata przyda ci się do tego, by psiak sikał w jednym, określonym miejscu. Kiedy zauważysz, że zwierzę sygnalizuje potrzebę fizjologiczną i wiesz, że nie zdążysz go wyprowadzić, szybko przenieś go na matę. Dopilnuj, by się tam załatwił. Następnie postaraj się odpowiednio nagrodzić jego zachowanie, tak, by zachęcić go do korzystania z tego akcesorium.

 

3. Nagradzaj zachowania pożądane

Nagroda to jedna z najważniejszych zasad tego, jak oduczyć psa sikania w domu. Nic nie zadziała na twojego pupila bardziej motywująco niż pozytywne wzmocnienie. Możesz dawać mu ulubione smakołyki, głaskać lub przytulać. Najważniejsze jest to, żeby przyjemny skutek wysikania się na zewnątrz albo na macie, nastąpił bezpośrednio po tej czynności. Pies wypróżnił się na dworze, a ty dasz mu smakołyk po powrocie do domu? To niestety za późno. Zwierzak nie skojarzy miłej nagrody z załatwieniem w pożądanym miejscu potrzeby fizjologicznej. Pamiętaj, że wzmocnienie musi nastąpić wtedy, gdy pies skończy sikać na trawie lub macie. Nie wcześniej ani nie później.

 

4. Co zrobić, kiedy pies nasika na dywan?

Co zrobić, kiedy pupil zasika dywan lub meble? Jak oduczyć psa sikania w domu? W takiej sytuacji na pewno nie pomogą żadne kary, krzyk ani tłumaczenia. Zwierzę może się wystraszyć, co znacznie spowolni jego postępy w opanowywaniu zasad higieny. Kiedy psiak nie wyszedł na zewnątrz ani nie skorzystał z maty, po prostu posprzątaj powstały bałagan i zignoruj całą sytuację. W ten sposób zwierzak szybko o niej zapomni, za to załatwianie się w pożądanych miejscach będzie kojarzył z czymś przyjemnym i w ten sposób szybko opanuje trening czystości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl