Odpowiedź na pytanie: „Jak długo żyją koty?” jest stosunkowo prosta i brzmi: od dziesięciu do nawet dwudziestu kilku lat. Schody zaczynają się, gdy chcemy ustalić, od czego ta średnia długość życia twojego pupila może zależeć. Wpływ na nią mają czynniki biologiczne, opieka medyczna i rasa.
Dachowce nie mają dziewięciu żyć
Jak długo żyją koty dachowce? Niestety najkrócej w porównaniu do innych przedstawicieli swojego gatunku. Ze względu na niekorzystne warunki życia, choroby i pasożyty, zwierzę dożywa maksymalnie dziesiątego roku życia. Oczywiście, gdy przygarniemy takiego małego tygrysa, jego przewidywana długość życia drastycznie wzrośnie. Podając mu odpowiednie suplementy diety i odwiedzając z nim weterynarza będziesz mógł cieszyć się wspólnym spędzaniem czasu nawet kilkanaście lat - co na pewno ucieszy obie strony.
Opieka medyczna ważna dla ludzi i zwierząt
Nie ma co ukrywać, dobra opieka medyczna sprawia, że nasze życie jest bardziej komfortowe i znacznie dłuższe. Dokładnie tak samo jest w przypadku naszych pupili. Życie kota może zostać znacząco wydłużone dzięki odpowiedniej współpracy z weterynarzem. Nie chodzi nawet o skomplikowane zabiegi ratujące życie. Skup się głównie na profilaktyce, odpowiedniej diecie i kontrolach weterynaryjnych. Twoja troska o zdrowie domowego zwierzaka pozwoli mu dożyć sędziwych lat.
Rasy długowieczne — które koty żyją najdłużej
Niektóre rasy możemy zaliczyć do, tak zwanych, ras długowiecznych. Koty syjamskie, niebieskie-rosyjskie, nebelungi czy rasy savannah żyją nawet dwadzieścia lat i zdecydowanie wykazują się lepszym zdrowiem. Jak długo żyją koty z innych ras? Przeciętnie jest to około piętnastu lat, choć nie jest to regułą.
Jak długo żyją koty w rasach krótkowiecznych?
Niestety niektóre rasy kotów żyją zdecydowanie krócej od innych. Dzieje się tak ze względu na liczne choroby genetyczne, które są typowe dla niektórych odmian. Najlepszym przykładem mogą być koty maine coon. Są one podatne na wadę zwaną dysplazją stawów biodrowych. Ta choroba powodowana jest dużymi rozmiarami zwierzęcia. Ponadto niektóre osobniki mogą dziedziczyć kardiomiopatię przerostową. Jest to poważna dolegliwość sercowa, która dopada zwierzę niezależnie od wieku.
Wszystko zależy od nas!
Twoje zaangażowanie w opiekę nad zwierzęciem ma kluczowe znaczenie dla jego życia. To jak długo będą żyć nasze koty jest wypadkową opieki medycznej, rasy i warunków, w jakich Twój pupil żyje. Otoczony miłością na pewno będzie mieć większe szanse, by dożyć sędziwego wieku.