Codzienne spacery z psem są obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. W sezonie od wiosny do jesieni wiąże się z nimi pewne ryzyko. Biegając po zaroślach, czy nawet po trawie, Twój pies może złapać kleszcza. Pasożyty te szczególnie upodobały sobie czworonożnych przyjaciół człowieka. Ich obecność nie oznacza jednak, że masz zrezygnować z wyprowadzania psiaka do lasu, czy na łąki. Lepiej zawczasu dowiedz się co na kleszcze dla psa przyda Ci się w sezonie.
Gdy pies złapie kleszcza, trzeba działać szybko
Choć zdarza się, że pies drapie się w miejscu ugryzienia, bardzo często nie jest świadomy tego, co się z nim dzieje. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun po każdym spacerze sprawdził sierść swojego pupila. Regularne działanie może pozwolić na szybką reakcję. Wyjmowanie kleszczy, które dopiero co wbiły się w skórę jest prostsze i bezpieczniejsze. Co pomoże wyjąć kleszcze z psa? Zaopatrz się w specjalną pęsetę lub szczypce, za pomocą których chwycisz pajęczaka i wyciągniesz go jednym, sprawnym ruchem.
Co na kleszcze dla psa będzie lepsze? Przeciwdziałanie!
Jeśli zastanawiasz się jak zabezpieczyć się przed kleszczami, to właśnie prawidłowy sposób działania. O wiele łatwiej jest się bowiem uchronić przed nieprzyjemnym wyrywaniem ich ze skóry, jeśli odpowiednio osłonisz swojego pupila. Co na kleszcze dla psa warto kupić przed sezonem? Z pewnością specjalna obroża będzie dobrym pomysłem. Zawarte w niej substancje aktywne uwalniają się już w pierwszej dobie po założeniu. Rozprzestrzeniają się po skórze i sierści, tworząc skuteczną barierę dla pasożytów. Niestety niektóre psy mogą mieć na takie produkty uczulenie, a to oznacza konieczność zastosowania innego środka, np. kropli, które aplikuje się na kark zwierzęcia.
W takim wypadku warto także sięgnąć po specjalne szampony, które nie tylko umyją i odżywią sierść, lecz także ją zabezpieczą. Zawarte w nich olejki eteryczne m.in. z drzewa herbacianego i cytrusów, odstraszają pasożyty, pod warunkiem, że są używane regularnie. Z kolei mniej inwazyjnym zabezpieczeniem są elektroniczne odstraszacze, które mocuje się do obroży. Wydają one nieprzyjemny dźwięk, którego nie słyszą ani ludzie, ani psy, za to dla pasożytów jest on nie do wytrzymania.
Kleszcze psa to także problem ludzi
Warto zadbać o swojego pupila także dlatego, że to nie jest jedynie jego problem. Posiadanie psa w domu, który jest tulony przez dzieci i często śpi w ich łóżkach, może oznaczać, że pasożyty przejdą na innego żywiciela. Mogą zostać bowiem niechcący wyrwane przy zbyt intensywnej zabawie. I wtedy choroby, które przenoszą, staną się zmartwieniem wszystkich członków rodziny, a nie tylko opiekuna psa. Dlatego upewnij się, że masz coś na kleszcze dla swojego czworonoga.