Choroby stawów u psów – co możemy zrobić?
Choroby stawów u psów – co możemy zrobić?

Choroby stawów niestety są częstym problemem występującym u naszych psów. Najczęściej cierpią na nie starsze oraz psy ras dużych, ale zwyrodnienie stawów może spotkać każdego psiaka niezależnie od rasy i wieku. Jakie są objawy problemów ze stawami? Co może przyczynić się do zachorowania? Czy możemy zadziałać profilaktycznie, aby zapobiec zwyrodnieniom stawów u psa? Jak pomóc psu, który ma już zdiagnozowaną chorobę zwyrodnieniową?

 

Choroby stawów u psów - objawy

Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe stawów możemy zaobserwować, kiedy nasz pies ma już widoczny problem z poruszaniem się i dotychczasową aktywnością. Charakterystycznymi objawami są kulawizna kończyn, ociężałe wstawanie, kołyszący chód, skaczący ruch kończyn miednicznych podczas biegania, niechęć do zabaw i aktywności, przysiadanie na udzie lub podwiniętym ogonie w zgarbionej pozycji oraz nagłe objawy bólowe podczas ruchu. Wiele tych elementów może występować wspólnie. Jeżeli zaobserwujemy jakieś z powyższych objawów u naszego psa, należy przedstawić je lekarzowi weterynarii podczas wizyty. Nie wolno lekceważyć objawów, które zostały zaobserwowane, ważne, aby nie pozwolić cierpieć psiakowi z powodu tej choroby. Odpowiednio dobrane leczenie może poprawić kondycję psa, i pozwolić mu być radosnym jak wcześniej.

 

Przyczyny zachorowania

Uważa się, że decydującą rolę w tej przypadłości mają uwarunkowania genetyczne, natomiast czynniki środowiskowe potęgują te predyspozycje. Czynniki środowiskowe to między innymi złe odżywianie. Częstym błędem jest podawanie psu zbyt dużej lub nieodpowiednio zbilansowanej ilości wapnia, fosforu i witaminy D3. Podawanie wysokoenergetycznej karmy młodemu psu również może prowadzić do szybkiego wzrostu kości, a co za tym idzie, do szybkiego przyrostu masy, co w efekcie obciąża nadmiernie stawy doprowadzając m.in. do ich  rozluźnienia. Może dojść wówczas do uszkodzenia chrząstki stawowej. Dlatego ważne jest, aby skonsultować dawki podawanego pokarmu w danym okresie życia psa z lekarzem weterynarii.

 

Profilaktyka

Młode psy powinny unikać nadmiernych przeciążeń ruchem, np. biegania obok właściciela jadącego na rowerze lub wielokilometrowych spacerów. Nie wskazane jest także, aby szczenięta ras dużych i olbrzymich korzystały ze schodów, zachęcać je do skakania lub częstego aportowania. Wędrówki po głębokim śniegu lub piasku na plaży również nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi młodych stawów.

 

Leczenie

W przypadku podejrzenia choroby zwyrodnieniowej u psa, należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który na podstawie badania klinicznego, prześwietlania RTG oraz badania krwi i moczu, potwierdzi tę chorobę lub ją wykluczy. W przypadku potwierdzenia choroby zwyrodnionej u naszego psa lekarz zaproponuje indywidualny plan leczenia. Przy mniej zaawansowanych zmianach może wystarczyć odpowiednia dieta, utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, zabiegi fizjoterapeutyczne oraz suplementacja preparatami zawierającymi kolagen, glukozaminę oraz kwas hialuronowy. W bardziej rozwiniętej chorobie konieczne może się okazać podawanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, a czasami konieczny może być nawet zabieg chirurgiczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl