Język ciała ptaków

Zrozumieć język ciała ptaka, czyli co Twoja papuga i inne ptaki próbują Tobie powiedzieć.

Ptaki domowe są przez niektórych opisywane jako kapryśne: potrafią być zabawne i urocze, a za chwilę zdystansowane. Czasami bardzo oczywisty, a innym razem nieco subtelny ptasi język może dać wgląd w to, co Twój ptak akurat potrzebuje.  Chociaż papugi i inne ptaki  posługują się różnymi językami ciała, niektóre zachowania obserwowane są u większości ptaków domowych.  Obserwowanie ptaka, jego oczu, wydawanych dźwięków, skrzydła, ogona, dzioba oraz ogólnej postawy może nam wiele o nim powiedzieć.

Oczy

W przeciwieństwie do ludzi, ptaki są w stanie kontrolować swoje tęczówki, powiększanie i zmniejszanie swoich źrenic.  Inaczej możemy nazwać to „miganiem”. Ptaki mogą to robić, gdy są podekscytowane, bardzo zainteresowane czymś lub też gdy są złe, przestraszone lub chcą pokazać swoją agresję. Aby odpowiednio odczytać emocje ptaka, „miganie” powinno być zawsze rozpatrywane w związku z bezpośrednim otoczeniem ptaka oraz jego postawą ciała.

Odgłosy

W naturze ptaki stosują różne odgłosy, by ostrzec innych o niebezpieczeństwie,  chronić swoje terytorium i utrzymać kontakty towarzyskie. Większość ptaków jest bardzo wokalnych i czasem bardzo ciężko odczytać, co chcą nam powiedzieć.

Śpiew, gwizdy: te odgłosy są oznakami szczęścia i zdrowia. Niektóre ptaki kochają publiczność i śpiewają i gwiżdżą najczęściej, gdy ktoś jest w pobliżu.

Gadanie: może być ono subtelne ale może być również głośne. Ciche gadanie może być oznaką zadowolenia lub też próbą uczenia się mówić przez ptaka. Głośne gadanie może być próbą zwrócenia na siebie uwagi i przypomnienia Tobie, że ktoś tam jest.  Dzikie ptaki często zaczynają „gadać” wieczorem, przed pójściem spać, aby połączyć się w ten sposób z innymi członkami stada.

Mruczenie:  może być oznaką zadowolenia lub znakiem irytacji. Kiedy ptak mruczy, również jego otoczenie a także pozostałe elementy języka ciała powinny być wzięte pod uwagę, by zrozumieć, co ptak chce wyrazić.

Klikanie językiem: klikając językiem, Twój ptak może zabawiać samego siebie lub prosić Ciebie o pieszczoty lub wyjęcie z klatki.

Warczenie: jest oznaką agresywnych odgłosów. Jeśli Twój ptak warczy, obserwuj jego otoczenie i usuń wszystko, co może wprawiać go w taki nastrój. Warczenie nie powinno być traktowane jako sygnał, że ptak nie chce być dotykany.

Skrzydła

Skrzydła nie zawsze są przeznaczone do latania, często są wykorzystywane do komunikacji.

Machanie skrzydłami: machanie skrzydłami lub tak zwane latanie w miejscu często ma zwrócić naszą uwagę na ptaka. Czasem ptaki w ten sposób rozciągają się lub chłodzą.

Trzepanie skrzydłami: może to oznaczać bycie złym lub odczuwanie bólu. Trzepanie skrzydłami może być również stosowane, aby roztrzepać pióra lub ułożyć je tylko w prawo. Trzepanie skrzydłami wraz z kuleniem ramion i kołyszącą głową jest uznawane za znak, że ptak chce być karmiony.

Opadające skrzydła: Młode ptaki muszą  nauczyć się jak złożyć i podwinąć swoje skrzydła i zanim dowiedzą się jak to zrobić, ich skrzydła często po prostu opadają. U starszych ptaków opadające skrzydło może oznaczać jednak chorobę. Jeśli ptak niedawno miał jakiś wysiłek fizyczny lub był kąpany, jego skrzydła mogą opadać od zmęczenia lub by wyschły pióra.

Pierze

Zmierzwione pióra: ptaki mogą wzburzyć swoje pióra podczas ich czyszczenia. Pomaga to usunąć brud i kurz z piór oraz przyczynia się do powrotu piór do swojego naturalnego położenia. U ptaków można obserwować również spulchnianie piór jako sposobu na pozbycie się stresu. Jeśli jest zimno, ptak również może nastroszyć swoje pióra. Jeśli ptasie pióra są cały czas nastroszone, może być to oznaką choroby.

Pióropusz:  Zadowolone, zrelaksowane ptaki zwykle nie mają widocznego pióropuszu, jedynie z lekko widoczną końcówką. Jeśli jest podekscytowany, widząc cię, nową zabawkę czy jedzenie, często podniesie on swój pióropusz.  Jeśli jednak jest on bardzo wysoki, może oznaczać to strach i należy traktować to jako ostrzeżenie.

Drżenie piór: może wystąpić, gdy ptak jest przerażony lub zbyt podekscytowany .

Ogon

Pióra ptasiego ogona, jak ogony innych zwierzaków, są wykorzystywane w komunikacji.

Machanie ogonem: ptak, jak pies, może machać ogonem, aby powiedzieć, że miło jest Cię widzieć.  Może być to również oznaka defekacji.

Skakanie ogona: może być oznaką szczęścia, kiedy ptak Cie widzi, bawi się ulubioną zabawką lub dostaje smakołyk.

Kołysanie ogonem: kołysanie ogona wraz z szybkim oddechem oznacz, że Twój ptak próbuje złapać oddech po wysiłku fizycznym. Jeśli jednak jego ogon kołysze i ptak oddycha ciężko bez aktywności fizycznej, może to oznaczać niewydolność oddechową lub zakażenie.

Rozłożenie ogona: często oznacza pokazanie agresji lub gniewu. Rozkładanie piór ogona ukazuje siłę i witalność ptaka.

Nogi i stopy
Nogi i stopy nie są używane tak często, jak inne części ciała do komunikacji, ale są one jednymi z najbardziej interesujących zachowań ptaków.
Tupanie: niektóre ptaki, szczególnie kakadu, tupią na znak ich dominacji na danym terytorium. Zdarza się to zwykle, gdy czują, że jest ono zagrożone.

Słabe nogi: Niektóre ptaki, które nie chcą stać lub usadowić się na grzędzie, udają „słabe nogi”. Najczęściej nie chcą wtedy być z powrotem umieszczone w klatce, w ten sposób wyrażają swój opór. Wystarczy dłużej przytrzymać ptaka i kiedy poczuje on, że poświęcono mu należytą uwagę, jego nogi staną się wystarczająco silne do usadowienia się na grzędzie.

Wiszenie do góry nogami: niektóre ptaki uważają, że jest to naturalna część ich zachowań. Ukazują w ten sposób ich szczęście i zadowolenie.

Drapanie dna klatki: ptaki z gatunków, które normalnie poszukiwały jedzenia na ziemi, mogą rysować podłoże klatki, podobnie jak kurczaki.

Dziób i głowa

Dziób służy do kilku funkcji, nie tylko do jedzenia. Dziób używany jest do wielu funkcji, od uwodzenia, do rozpływania orzeszków i nasion. Może być używany również jako broń lub do budowy gniazda.

Ścieranie dzioba: jest często oznaką zadowolenia u ptaków i występuje najczęściej, gdy ptak zasypia. Jest to charakterystyczne przesuwanie z boku na bok jedną stroną dzioba na drugą. Eksperci uważają, że ptaki zgrzytają dziobem, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie.

Klikanie:  Jeśli kliknie raz i mrugnie oczami, wita Cię i wyraża swoje uznanie. Jeśli klika kilka razy w serii, jest to ostrzeżenie.

Wycieranie:  często można zaobserwować wycieranie dzioba po jedzeniu. Niektóre ptaki wycierając dziób, chcą zaznaczyć swoje terytorium. Takie zachowanie można zaobserwować, gdy ptaki wprowadzone są w nowe otoczenie lub przechowywane w miejscach, gdzie w pobliżu są inne ptaki.

Gryzienie:  Ptak może ugryźć z kilku powodów, ale ważne jest, aby obserwować zachowania innych ptaków w otoczeniu w celu ustalenia przyczyn ugryzienia. Otwarty dziób w połączeniu z pochyloną pozycją i syczeniem jest wyraźną wskazówką, że ptak jest gotowy ugryźć.

Żucie:  Większość ptaków cieszy żucie i robią to, aby utrzymać swój dziób w dobrej kondycji oraz aby mieć rozrywkę.  Możliwość żucia różnych zabawek powinna być zapewniona, aby odpowiednio stymulować ptaka.

Zwracanie: ptaki zwracając swój pokarm, pokazują swoją miłość do potomstwa. W ten sposób często karmią swoje potomstwo.

Chwytanie dziobami: jest to jedna z zabaw ptaków – złapanie się wzajemnie za dziób i walczenie.

Kołysanie głową:  ptak w ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę.

Postawa

Niektóre postawy ciała mają specyficzne znaczenie. Jest istotne dla określenia tego, co twój ptak próbuje powiedzieć. Niektóre pozycje mają szczególne znaczenie , poniżej znajduje się kilka wspólnych postaw ptaków.

Zrelaksowany:  jeśli ptak jest zrelaksowany, jego głowa i ciało są na baczność, jest zadowolony.

Uważny: jeśli jego ciało i głowa są na bacznośc, a ciało sztywne i pióra nastroszone, ptak daje znak, że jest to jego terytorium.

Pokłony: Gdy ptak jest schylony z głową przechyloną w dół do siebie a czasem nawet kiwając głową, prosi o pieszczoty lub podrapanie.

Głową w dół: jeśli ma pochyloną głowę i zrelaksowane ciało oraz podniesione skrzydełka, stara się zwrócić na siebie Twoją uwagę lub uwagę potencjalnego partnera.

Agresja: Jeśli ptak ma skuloną w dół głowę, nastroszone pióra ogona, sztywne ciało i potargane pióra, daje ostrzeżenie i nie zawaha się ugryźć, jeśli zostanie sprowokowany. Może temu również towarzyszyć syczenie i podnoszenie pióropuszu.

Leżenie na plecach: nie jest to często obserwowane, ale niektóre ptaki domowe będą w ten sposób odpoczywać lub spać.

Postawa wydalająca: Przed defekacją, ptak może zrobić kilka kroków do tyłu, kucnąć i podnieść ogon.

Ptaki używają ich ciała do przekazywania wiadomości innym. Komunikaty te są niekiedy bardzo oczywiste i niemal każde zwierze może zinterpretować ich znaczenie. Innym razem ich język ciała może być bardzo subtelny i potrzebne jest ogromne doświadczenie, aby zinterpretować go poprawnie.  Komunikowanie się z ptakami, obserwując i interpretując ich język ciała, sprawi, że Wasza relacje będzie łatwiejsza i satysfakcjonująca dla Was obu.

Opracowane na podstawie artykułu: 

Understanding Bird Body Language: What Your Parrot or Your Other Bird is Trying to Tell You

Drs. Foster & Smith Educational Staff

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=15+1795&aid=3334

Kopiowanie i rozpowszechnianie - tylko za zgodą autora przekładu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl